Video fra Copenhagen Fertility Center
Her er en lille samling af vores undervisnings videoer.
Ny metode til ægudtagning
Copenhagen Fertility Center introducerer nu i samarbejde med Region Hovedstaden et patenteret system til lokal bedøvelse før ægudtagninger. Vi har nu foretaget mere end 1000 udtag med denne bedøvelse og finder den signifikant bedre end konventionel lokal bedøvelse før ægudtagning.
Ideen er, at man kun lægger lokalbedøvelse i skedevæggen, lige der hvor man skal stikke med en nål for at nå æggestokkene. Dette reducerer smerterne, ligesom mængden af bedøvelse. På den vedlagte video kan man se anlæggelse af bedøvelsen, som den ser ud på ultralyd sammen med en ægudtagning.
Dr. Susan Lenz, den læge der opfandt ægudtagning med ultralyd udtaler,- "dette er en ny og meget skånsom metode for vores patienter".
Metoden bliver anvendt ved undervisning af vore læger på Copenhagen Fertility School.
Copenhagen Fertility Center, video af en ægudtagning
Copenhagen Fertility Center har nu introduceret en ny metode til at undgå ovariel hyperstimulation
Et af problemerne ved IVF behandling er, at enkelte patienter udvikler overstimulation. Dette kan være en farlig tilstand, og derfor er der sket megen forskning inden for dette felt. Vi har selv i mange år været førende indenfor dette område med IVM behandlinger. I forlængelse af dette, har professor Svend Lindenberg og hans forsker team nu introduceret en ny og mere enkelt måde at behandle disse patienter på.
Du kan se mere om dette på denne film, ligesom forskningsarbejdet vil blive præsenteret i det kommende år ved videnskabelige møder internationalt.
Hvad er en ICSI - se her.
Copenhagen Fertility Center præsenterer her det lille mirakel i laboratoriet.
Det er stadig en gåde for mange af os i laboratoriet, hvordan et lille æg og en sædcelle kan blive til et barn. I denne video forsøger vi at fortælle lidt af denne historie.