

I over et år har Svend Lindenberg og hans forskerteam på Copenhagen Fertility Center forberedt dette forsøg, hvor man opbevarer æggene til reagensglasbehandlingen i kvindens egen livmoder i stedet for i varmeskabe på klinikken.
Et af de svageste punkter i behandlingen af ufrivillige barnløse med reagensglasmetoden, har altid været laboratoriedelen. Her opbevares æggene efter befrugtningen i nøje kontrollerede varmeskabe med en helt speciel atmosfære af kuldioxid, fugtighed og ilt. Alligevel mener man ikke, at man har fundet den helt rigtige metode, der bedst kan hjælpe æggene. Således er der mange æg, der går til grunde i denne proces.
Vi har derfor tænkt, at livmoderhulen, måtte være et bedre sted for æggene at ligge, efter befrugtningen og indtil de skal udvælges enten at forblive i kvindens livmoder eller fryses ned . Man ønsker jo ikke for mange æg på en gang i livmoderen p.g.a. risikoen for tvillinger.
Netop et sådan system, hvor vi sætter æggene tilbage i kvindens egen livmoder er nu udviklet til afprøvning. I den store klinik i Belgien, har man allerede graviditeter med denne metode, og mener at have vist, at denne teknik på mange måder kan være bedre end den almindelig dyrkning af æggene i varmeskabe.
"Selvfølgeligt må dette være bedre" siger chef for laboratoriet Mette Munk, " udover at æggene så bæres af kvinden selv under hele proceduren, hvilket giver hende en sikkerhed, er det også bedre for æggene at være i deres eget miljø.
Ønsker du at vide mere om dette projekt, eventuelt at deltage i dette kan du ringe på +45 33257000
|
Hej! Det här låter väldigt intressant! Är det endast för danska medborgare eller kan även svenskar få delta i projektet? Mvh Cornelia Armano armano@home.se +45 708 34 67 84 |
|
nej også andre end danskere kan deltage, men det kræver du kan komme ned til os et par ekstra gange. Ring til min sekretær på+45 33257000 og få en telefontid til en konsultation med mig |
Fertilitet's bloggen

Channel RSS
Nye artikler
24-05-2010:
Regerings indgrebet på fertilitetsbehandling
17-05-2010:
Hurtig udredning for barnløshed
02-04-2010:
Nu er vi startet forsøget med dyrkning af æg i kvindens egen livmoder
19-03-2010:
Få testet din fertilitet
01-03-2010:
Ventetiden på offentlig behandling stiger
Nye kommentarer

Få testet din fertilitet (2)
Regerings indgrebet på fertilitetsbehandling (5)
Nu er vi startet forsøget med dyrkning af æg i kvindens egen livmoder (10)
Copenhagen Fertility Centers forsknings sektion. (2)
Endometriose hvad kan vi gøre i dag (5)
Kategorier

Ægdonation
PCO
Fertilitetsbehandling
Endometriose
gravid
resultater
København
fedme
forskning
Arkiv

Maj (2)
April (1)
Marts (2)
Februar (1)
Januar (2)
December (2)
November (1)
Oktober (1)
September (1)
August (2)
Juli (5)
BlogRoll
Fertilitetsklinikken